R61_0675-Enhanced-NR

Dlaczego DJ „aż tyle” kosztuje?

Część osób szukających oprawy muzycznej na wesele narzeka, że wynajęcie DJ-a jest zbyt drogie. „Przecież on tylko stoi i odtwarza muzykę! Każdy mógłby to robić”! A jednak – najbardziej rozchwytywanym DJ-om kalendarze pękają w szwach, a niewiele par decyduje się zlecić prowadzenie wesela pierwszej lepszej osobie. Co stoi za wyceną usługi DJ-a? Czy jego obowiązkiem jest „tylko” odtwarzanie kolejnych piosenek? Przyjrzyjmy się temu bliżej!

Dzień z życia DJ-a na wesele

Odtwarzanie muzyki na weselu to tak naprawdę część czasu, jaki DJ poświęca danej parze podczas współpracy. Zazwyczaj klienci chcą spotkać się wcześniej, by ustalić, co ma wchodzić w zakres usługi i jak ma ona wyglądać. Jeśli klienci mają niestandardowe wymagania, przed imprezą DJ musi też przygotować setlisty z utworami wskazanymi przez klientów. Po podpisaniu umowy DJ zazwyczaj wybiera się też do sali weselnej, by ocenić, jaki sprzęt będzie mu potrzebny i porozmawiać o obsłudze imprezy z właścicielem sali.

W dniu ślubu DJ pojawia się w sali weselnej na długo przed wszystkimi gośćmi. Musi wnieść cały sprzęt (do czego czasami zmuszony jest zatrudnić pomocnika), rozstawić go i sprawdzić, jak wszystko działa. Dopiero gdy zjawią się Młodzi i goście, zaczyna najprzyjemniejszą część pracy – zabawianie uczestników i granie muzyki. DJ na weselu jest na imprezie do samego jej końca, po czym musi jeszcze zebrać cały sprzęt i wrócić nad ranem do domu.

Koszty DJ-a

DJ-e pracują na własnej działalności gospodarczej, co oznacza, że sami opłacają podatek dochodowy, VAT i ZUS. Dodatkowym kosztem jest dla nich dojazd do klienta oraz dowiezienie i wniesienie sprzętu. Ogromnym wydatkiem jest sam sprzęt Dj-ski – profesjonalne głośniki, które nagłośnią wielką salę weselną czy nowoczesne oświetlenie często kupowane jest przez nich w ratach. Sprzęt co jakiś czas trzeba wymieniać, by służył niezawodnie i zapewniał najwyższą jakość dźwięku. Do tego wszystkiego dochodzą koszty oprogramowania i licencji muzycznych, prowadzenia strony www i marketingu, a jeśli wesele odbywa się daleko od domu – koszty noclegu.

Od czego zależy cena usługi DJ-a?

Głównie od jego doświadczenia. Najlepsi DJ-e są polecani z ust do ust i nie narzekają na brak zleceń. Klienci wolą zapłacić zaufanemu specjaliście niż obawiać się niestosownych żartów wobec gości, pustego parkietu czy wstydzić za nietrafione zabawy oczepinowe. Wymarzony DJ to ten, który poprowadzi imprezę jak jej gospodarz – z klasą, zabawą do białego rana i umiejętnością zaangażowania każdego uczestnika. Dlatego właśnie najlepsi DJ-e są w sezonie rozchwytywani, a wbrew pozorom nie każdy może „tylko stać i puszczać muzykę” podczas wesela.

Na cenę usługi wpływa też rejon działalności DJ-a. Jak łatwo można się domyślić, stawka DJ-a działającego w wielkim mieście będzie się różnić od tego, który obsługuje mniejsze miejscowości. Inaczej swoje usługi wyceni też DJ dysponujący zestawem nowoczesnego sprzętu oświetleniowego i nagłaśniającego, a inaczej – osoba, która dysponuje wyłącznie laptopem i korzysta z nagłośnienia dostępnego w danej sali weselnej.

Czy warto oszczędzać i zatrudnić początkującego DJ-a?

Jeśli chodzi o organizację wesela – zdecydowanie nie. Wesele to specyficzna impreza, na której spotykają się członkowie różnych rodzin, różne pokolenia, a zabawa, choć elegancka, zachowuje półformalny charakter. Doświadczony DJ jest w stanie zabawić wszystkich i obrócić w śmiech wszelkie wtopy i niezręczne sytuacje, zarówno będące winą organizatorów wesela, jak i jego gości. Doskonale zna poszczególne tradycyjne weselne i wie, kiedy jest czas na zabawę, a kiedy na wspólne wzruszenia i do każdej sytuacji bez wahania zapewni właściwą oprawę muzyczną.

Doświadczony DJ na wesele to inwestycja w niczym niezakłóconą zabawę do białego rana i spokój ducha organizatorów imprezy – jest wart każdych pieniędzy. Nikt nie nazwie wesela klapą, tylko dlatego, że nie podoba mu się wystrój sali lub smak dań. Niewłaściwego wyboru DJ-a nie zamaskuje jednak ani najlepsza kuchnia, ani dekoracje ze szczerego złota. To muzyka i styl konferansjerki przesądzają o tym, czy wesele wspomina się z rozrzewnieniem, czy szybko o nim zapomina.