bouquet-2563485_1280 (1)

TOP 10 pierwszych tańców 2022

Pierwszy taniec Pary Młodej to ważny element wesela. Tym zwyczajem małżonkowie zapraszają swoich gości na parkiet i rozkręcają zabawę. Ma jeszcze jedno ukryte znaczenie: Pan Młody zaprasza swoją żonę do tańca, a ta zgadza się – taniec jest w tym przypadku synonimem wspólnego życia. Wiele par decyduje się nawet na lekcje tańca i naukę choreografii pod okiem specjalisty, aby zachwycić swoich gości, rozpoczynając imprezę. Przyszli małżonkowie muszą najpierw wybrać utwór, do którego planują zatańczyć pierwszy taniec. Co warto wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji i co było modne w 2022 roku? Sprawdźmy!

Jak planujecie zatańczyć pierwszy taniec?

Przede wszystkim najpierw musicie zadać sobie pytanie, jak wyobrażacie sobie swój pierwszy taniec. Jeśli planujecie zaprezentować skomplikowany układ choreograficzny, lepiej sprawdzi się dynamiczny utwór. Jeśli chociaż jedno z Was nie przepada za popisami na parkiecie i nie planujecie wielkiego show, wybierzcie raczej spokojny i romantyczny kawałek.

Jakiś czas temu modną piosenką na pierwszy taniec były dostojne walce. W tej chwili pary chętniej wybierają muzykę latynoamerykańską lub po prostu – tańczą zwykłego „przytulańca”. Gdy już uzgodnicie to, jak Wasz pierwszy taniec ma wyglądać, możecie rozpocząć szukanie idealnego utworu.

Niektóre pary już na długo przed ślubem wiedzą, jaka piosenka zostanie wybrana na ich pierwszy taniec. Jeśli macie ulubiony utwór, który z jakiegoś względu jest dla Was ważny, nic nie stoi na przeszkodzie, by stworzyć do niego układ taneczny.

Co wziąć pod uwagę, wybierając utwór na pierwszy taniec?

Poza Waszymi umiejętnościami tanecznymi warto pamiętać jeszcze o kilku sprawach. Zwróćcie też uwagę na długość danego utworu. Optymalny czas jego trwania powinien zmieścić się pomiędzy 1 min 30 s a 2 min 30 s. Po pierwsze, jeśli piosenka nie będzie zbyt długa, łatwiej będzie nauczyć się układu choreograficznego. Po drugie, nie będzie też zbyt krótka. Zdążycie nacieszyć oczy gości i dacie czas fotografowi, by złapał kilka niesamowitych kadrów. I po trzecie – po wybraniu dynamicznego utworu taka długość będzie wystarczająca nawet dla osób, które mają słabszą kondycję.

Jakie piosenki były najczęściej wybierane na pierwszy taniec  w 2022?

W 2022 roku wśród piosenek wybieranych na pierwszy taniec królują współczesne hity, ale znalazło się też kilka klasyków.

TOP 10: pierwszy taniec 2022 to:

  1. Sanah i Kwiat Jabłoni – Szary Świat
  2. Sobel – Wyglądasz tak pięknie
  3. The Dziemians – Kochaj mnie tak
  4. Męskie Granie Orkiestra 2021 – I Ciebie też bardzo
  5. Umberto Tozzi & Monica Bellucci – Ti amo
  6. Chesca, Pitbull, Frankie Valli – Te Quiero Baby (I Love You Baby)
  7. Grzegorz Hyży & TABB – Na chwilę
  8. Krzysztof Krawczyk – Bo jesteś Ty
  9. Reeyja – A Ti Korita Vu VW
  10. Grover Washington Jr. – Just the Two of Us (feat. Bill Withers)

Jak widać, w 2022 roku królowały raczej spokojne i romantyczne utwory. Pary Młode chętnie stawiały na piosenki polskie, zrozumiałe również dla starszych członków rodziny, zazwyczaj niemówiących po angielsku. Nie zabrakło też walca i latino – na powyższej liście każdy napewno znajdzie coś dla siebie!

Nietypowy pierwszy taniec

Do listy „TOP 10: pierwszy taniec 2022” można dopisać jeszcze jedną pozycję – nietypowy pierwszy taniec. Coraz więcej Par Młodych decyduje się zaskoczyć swoich gości. Młodzi zaczynają klasycznie – walcem lub „przytulańcem”, by w ciągu kilku sekund przejść do szalonej salsy lub nieco zwariowanego układu z „przeglądem” znanych i uwielbianych piosenek dyskotekowych. Dobry DJ na wesele bez problemu pomoże stworzyć krótki set, w którym znajdą się wspólnie wybrane kawałki. 

Efekty specjalne na pierwszy taniec

Wrażenie, jakie ma zrobić na gościach pierwszy taniec, możecie dodatkowo „podkręcić” efektami specjalnymi. Ciekawie wygląda sztuczny dym, który unosi się nad parkietem tuż przy Parze Młodej lub sypiące się z sufitu konfetti w kulminacyjnym momencie show. „Efektem specjalnym” mogą być też włączający się „przypadkiem” do choreografii świadkowie, rodzeństwo, czy… rodzice. Taki pierwszy taniec to gwarancja wielu wzruszeń dla wszystkich zaangażowanych.

Pierwszy taniec 2022: savoir-vivre

Zwyczaj ten oczywiście rządzi się swoimi prawami, które powinni znać zarówno Młodzi, jak i ich goście. Gdy rozpoczyna się piosenka na pierwszy taniec Pary Młodej – co zazwyczaj DJ wyraźnie podkreśla – parkiet należy wyłącznie do niej. Goście powinni ustawić się wokół parkietu tak, by nie przeszkadzać (zwłaszcza że nie znają układu choreograficznego). Niedopuszczalne w tym momencie jest pozostanie przy stole czy wyjście na papierosa. Obowiązkiem rodziców jest dopilnowanie, my maluchy przez ten czas nie próbowały dołączyć do Młodych i nie wbiegły na parkiet.

Młodzi po zakończeniu tańca powinni podziękować gościom za przybycie i zaprosić ich do wspólnej zabawy. Następnie w pierwszej kolejności każdy z małżonków powinien poprosić do tańca rodziców: Panna Młoda swojego ojca, a następnie teścia, a Pan Młody najpierw teściową, a później swoją matkę. Dalsza zabawa jest już dowolna (aczkolwiek najpierw Młodzi powinni zatańczyć z najbliższą rodziną). Obowiązkiem Pary Młodej jest zachęcanie gości do zabawy przez całe wesele. Jeśli ktoś nie ma na to ochoty (lub zdrowia), wypada, by jeden z małżonków zabawiał go rozmową.