134

Repertuar muzyczny na weselu – zdaj się na DJ-a

Organizując wesele powinniśmy wziąć pod uwagę preferencje gości, zwłaszcza planując oprawę muzyczną. Widok zadowolonych biesiadników, którzy świetnie bawią się na parkiecie, to także radość pary młodej. Po takim weselu z pewnością niejedna osoba podziękuje za świetną zabawę. To wszystko za sprawą muzyki. Jak zadbać, by była dopasowana do gustów gości?

Niestety, nigdy nie będziemy w stanie dogodzić wszystkim, jednak możemy sprawić, że dla wielu z zaproszonych na wesele będzie to niezapomniany wieczór. Niezastąpioną osobą, która pomoże parze młodej dopasować repertuar muzyczny jest DJ. To on zna gusta weselników, jak nikt inny.

Oczekiwania pary młodej a rzeczywistość

Jak to często w życiu bywa, nasze skrupulatne ustalenia okazują się nie mieć żadnego odzwierciedlenia w rzeczywistości. Tak też jest z muzyką weselną. Para młoda przed swoim najważniejszym dniem miesiącami tworzy idealną playlistę z ulubionymi utworami. Co jednak, jeśli piosenki nie przypasują gościom, a zachęcenie ich do tańca będzie graniczyło z cudem?

By uniknąć wpadki, warto poprosić o pomoc DJ-a. To osoba, która świetnie zna gusta gości weselnych w każdym wieku i wie, przy jakich kawałkach bawią się najlepiej. Dzięki temu z łatwością będzie w stanie stworzyć niezapomnianą atmosferę na weselu. Zazwyczaj wygląda to tak, że państwo młodzi przygotowują propozycje utworów, do których mają szczególny sentyment, które lubią, a także piosenki na pierwszy taniec oraz podziękowania dla rodziców. Zadaniem DJ-a jest natomiast dopasowanie innych piosenek w taki sposób, by całość tworzyła spójny repertuar.

Sztandarowy repertuar weselny

Są takie piosenki, które towarzyszą wszystkim przyjęciom weselnym. To takie utwory, podczas których parkiet jest pełny. Goście wtedy podrywają się do tańca, śpiewają i świetnie się bawią. Klasyczne polskie szlagiery i hity światowych list przebojów bez wątpienia łączą na parkiecie pokolenia.

Jednak wiadomo, że każde pokolenie ma swoje szczególne upodobania muzyczne. Młodsza część gości uwielbia bawić się przy skocznych, współczesnych utworach. Starsi natomiast z chęcią wchodzą na parkiet, gdy usłyszą klasyki muzyki polskiej. Z kolei seniorzy z radością zatańczą walca, czy tango do pięknych ballad. I tak oto tworzy nam się bardzo rozpięty repertuar, który okiełznać może tylko DJ. To on stale obserwuje biesiadników i dobiera utwory według zapotrzebowania na daną chwilę. Kiedy młodsi zdążą już pobawić się na parkiecie, przychodzi czas na spokojniejsze utwory dla dojrzalszej części gości. I tak przeplatają się różnorodne gatunki: od hitów list przebojów, przez klasyki lat 60’s, 70’s i 80’s, a także polskie szlagiery, po dystyngowane utwory, do których można zatańczyć klasyczne tańce. 

Scenariusz wesela i strategia DJ-a

Na szczęście tu znowu możemy liczyć na pomoc DJ-a. W przeciwieństwie do zespołu, który ma sztywno ustalony repertuar muzyczny, DJ może z łatwością modyfikować listę utworów w zależności od tego, jak bawią się goście. To właśnie z nim zaplanujecie cały scenariusz wesela. Od wejścia na salę aż do ostatniej piosenki, a to wszystko przeplecione jego znakomitą konferansjerką, która będzie idealnym dopełnieniem wszystkich punktów wesela. Wśród nich jest m.in. pierwszy taniec, zabawy i atrakcje, podziękowania, oczepiny, czy tort. Tradycji weselnych jest wiele i na wszystkie warto znaleźć czas.

Scenariusz musi przewidywać także dynamikę utworów. Potrzebne są zarówno skoczne piosenki, jak również spokojne kawałki, przy których można nieco odpocząć. Nikt przecież nie jest w stanie przetrwać noc na pełnych obrotach. No, może poza DJ-em. 😉 To właśnie jego rolą jest doprowadzenie do tego, by Wasze wesele wyglądało tak, jak sobie wymarzyliście.